O co nám jde

O co nám jde

Občanská iniciativa pro zachování typické hanácké návsi v Moravičanech. Jsme jednoznačně proti necitlivé rekonstrukci centra obce, kde by asfaltový povrch nahradil dlážděnou žulovou cestu.

Našim cílem je probudit zájem obyvatel o toto veřejné dění, které výrazně ovlivní vzhled a funkčnost naší obce. Poukazujeme proto na určitá fakta a souvislosti, které se návsi týkají a nabádáme k zamyšlení se nad problematikou.

AKTUÁLNĚ

V sobotu 16. 3. 2019 jsme jako zástupci Občanské iniciativy Zachovat náves v Moravičanech, prezentovali naši činnost v rámci  13. ročníku festivalu PechaKucha Night v Šumperku. Ohlas jsme měli velký, diskutovali jsme a navázali nové kontakty s aktivními lidmi a organizacemi. V publiku nás podpořili občané a známí z Moravičan, Mohelnice, Loštic, Olomouce, Šumperka a dalších míst napříč celou republikou. Děkujeme Okrašlovacímu spolku Šumperk za pozvání.

V neděli 10. 3. 2019 byla činnosti naší iniciativy představena v mohelnické kavárně M-Café. Besedovalo se na téma Lípa Svobody a moravičanská náves z pohledu historického kontextu obce. Poté následovala diskuze s přítomnými. Děkujeme Spolku STURM za pozvání.

Aktuálně dále pracujeme a čekáme na 2. jednací pracovní schůzi, která by měla proběhnout v nejbližším týdnu opět na obecním úřadě (konec března 2019?)

Vyjádření ze dne 27. února 2019, autor: Tomáš Adamec

"Všelijakých pomluv už bylo dost...aneb proč jsem se rozhodl nemlčet a zachránit jednu venkovskou náves.
O tom, že v rámci "modernizace" našeho venkova jednou dojde i na moravičanskou náves, jsem tušil již delší dobu. Neoficiální informace o připravované rekonstrukci krajských silnic v obci jsem se snažil získávat již od roku 2015, jednou jsem byl i osobně na obecním úřadě, ale stejně tak, jako někteří další spoluobčané, jsem byl uklidněn, že se o tom povede ještě mnoho diskuzí s místními. Záležitost povrchu se také ještě bude projednávat a že je to velmi předčasné, otevírat tohle téma...Čas plynul. V létě 2018 proslavila Moravičany naše stoletá Lípa Svobody, která svojí majestátností zvýrazňuje unikátní prostor hanácké vesnice, kterou tvoří urbanisticky cenná zástavba v kombinaci s dlážděnou vozovkou a vzácnou hrušňovou alejí. Jak fotografie z moravičanské lípy obíhaly svět, stále častěji jsem se setkával s názory, že máme opravdu hodnotnou náves, která je dochovaným a funkčním prvkem venkovského rázu, který se ve většině obcí již vytratil. Na začátku října 2018 jsme se vydali společně se zástupci obce do brněnské hvězdárny na Kraví hoře, kde proběhlo slavnostní vyhlášení ankety Strom roku 2018. I zde jsem se setkal s lidmi, kteří obdivovali, v jak krásném prostoru roste ta esteticky nejkrásnější lípa...
Právě ten večer v Brně jsem pochopil, že je potřeba nemlčet a nenechat si vzít významný kus genia loci své rodné vsi.

Proto jsem se rozhodl otevřít diskuzi na toto téma, pochopitelně se všemi riziky a následky. Dosah debaty o návsi v Moravičanech překonal hranice mého očekávání a téma se dostalo do podvědomí lidí z celého blízkého regionu. Denně se tak setkávám s různými reakcemi, velkou podporou, ale někdy bohužel i pomluvami, osobními narážkami a nálepkami, jež jsou založeny na lži a různých polopravdách. S čistým svědomím tak ujišťuji a potvrzuji, že v rámci založené občanské iniciativy ani jinde, neděláme kampaň proti současnému vedení obce či zastupitelům. Naopak, svůj čas věnujeme sbírání a studování materiálů k dopravním stavbám a veřejným prostranstvím, které chceme nabídnout obci a zastupitelům jako odborný podklad k důležitým rozhodnutím, které je v nejbližších měsících čekají. Nezapomínejme proto, že se jedná o naši obec, o veřejné reprezentativní prostranství a v poslední řadě také o veřejné finance.

Radost z této činnosti mi dělá skutečnost, že se v rámci iniciativy i mimo ní, nacházejí lidé, kteří chtějí této obci věnovat svůj čas i v budoucnu a začít aktivně přispívat k novému rozvoji. Věřím, že tohle nadšení neopadne, ale naopak se rozšíří, a na tuhle spolupráci se těším. Tímto děkuji všem nadšeným lidem, kteří se připojili osobně či názorově k Občanské iniciativě Zachovat náves v Moravičanech. Nebuďme lhostejní ke svému okolí, neboť "lhostejnost plíživě vyprazdňuje demokracii."

Tomáš Adamec, student a hrdý rodák


Jak proběhlo dnešní setkání s občany Moravičan v neděli 20. ledna 2019? V poměrně přátelském duchu se této schůze zúčastnilo 40-50 občanů s pracovním týmem Občanské iniciativy Zachovat náves v Moravičanech. Lidem jsme představili velkoformátové územní rozhodnutí s modelovými situacemi. Občané měli možnost nám sdělit své připomínky a námitky. Všechny názory jsme vyslechli a zpracováváme je. Brzy je předložíme pracovním týmům a zastupitelům obce. Děkujeme Vám za účast. :)

❗️Problém celkového projektu: Téměř žádná spolupráce s občany a jejich názory, projekt byl projekt vypracován bez toho, aniž by projektant znal požadavky občanů a hlavně velmi špatná informovanost obyvatel o tak zásadní veřejné věci, mnozí dnes projekt viděli vůbec poprvé...

Body, na kterých jsme se dohodli v rámci pracovního týmu, že budeme řešit:
1. Horní křižovatka směr Loštice/Mohelnice/Hliníky - zachovat současné dopravní řešení, tvar křižovatky (dvojramenný výjezd ze Hliníků), zachování zeleně - 2 vzrostlé lípy) Hlavní argument: Bezpečnost při průjezdu dopravy přes obec, kluzký výjezd ze Hliníků, schopnost zadržení hluku a prachu díky současné zeleni.
2. Zachovat veškeré stromy (7-8 hrušní na návsi + 2 lípy na křižovatce) - nic nekácet, odstavné plochy a chodníky podřídit vzrostlé zeleni - v žádném případě NEKÁCET! Ale spíš dosázet chybějící stromy.
3. Chodník na jižní straně návsi (strana u obchodu) zachovat současný parametr chodníku, nezužovat - bezpečnost.
4. Chodník na severní straně návsi (strana u obecního úřadu) zachovat v současném místě i rozměrech - bezpečnost. Názorné situace máme na fotografiích - p. Kunstfeld.
5. Ostrůvek uprostřed návsi - nebezpečný přímý výjezd ze školní uličky, nevhodně usazené kvůli vjezdům do jednotlivých stavení.
6. Povrch komunikace - zachovat dlážděnou komunikaci, ale nyní nechceme řešit, neboť se v územním rozhodnutí vyskytlo mnoho problémů a úskalí. A ty teď chceme řešit!

Jedná se o podněty moravičanských občanů - účastníků setkání, kteří reagovali na velkoformátový projekt. Potvrdil se náš předpoklad - většina místních, tento projekt pořádně neviděla a byla provedena nedostatečná informovanost občanů a široké veřejnosti...

Jako občané obce Moravičany se zajímáme o záležitosti, které se týkají této rekonstrukce a máme nyní potvrzené, že požadavek pro asfaltový povrch návsi nevzešel od vlastníka komunikace (Správa silnic Olomouckého kraje), ale od Obce Moravičany. V současnosti je zhotovené územní rozhodnutí a připravuje se stavební rozhodnutí. Požadavek na změnu povrchu komunikace může být tedy změněn. 

Uspořádali jsme hned několik  orientačních průzkumů veřejného mínění, jak mezi obyvateli obce Moravičany, tak i mezi širokou veřejností v regionu. Průzkumy se konaly v písemné podobě dotazníků a internetových anket. Výsledky jasně ukazují, že výrazná většina zúčastněných (80 %), si přeje zachování dlážděné návsi. Výsledky jsou k dispozici v sekci FOTOGALERIE nebo na našem facebookovém profilu Zachovat náves v Moravičanech (www.fb.com/zachovatnavesmoravicany/)

PROJEKT ZVEŘEJNĚN: Na oficiálních stránkách Obce Moravičany www.obec-moravicany.cz je od středy 12. 12. 2018 zveřejněn projekt územního rozhodnutí: PRŮTAH SILNICÍ III/4441 A III/4442 OBCÍ MORAVIČANY, součástí tohoto projektu je i moravičanská náves.

VEŘEJNÉ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA OBCE: Proběhlo dne 11. 12. 2018 v 17:00 v zasedací místnosti obecního úřadu. V programu byl také bod: Náves Moravičany. K tomuto se vyjádřil starosta obce i někteří zastupitelé a následně probíhala diskuze mezi přítomnými občany. Zasedací místnost nebyla snad nikdy v historii zastupitelstva tak plná, jako právě dnes. Zasedání se zúčastnili zastupitelé s vedením obce a přibližně 50 občanů.

VÝSLEDEK Z JEDNÁNÍ K TOMUTO BODU: " Výsledkem diskuze byla dohoda o vytvoření diskuzních skupiny (max. 15 osob) do 15. 1. 2019, která bude dále diskutovat na dané téma. Snahou je dosažení výsledku do konce dubna 2019. Dále bylo dohodnuto, že bude projekt zveřejněn na internetových stránkách obce a úřední desce. Zmíněný projekt je také kdykoliv k nahlédnutí v kanceláři obecního úřadu." Oficiální informace z tohoto jednání na www.obec-moravicany.cz 

Do diskuzní skupiny, která bude v období leden-duben 2019 projednávat možnosti (nejen) povrchu moravičanské návsi v rámci průtahu obcí, se zapojujeme také my, zástupci z Občanské iniciativy Zachovat náves v Moravičanech. O jednotlivých jednáních, budeme veřejně informovat.

Naše hodnocení veřejného zasedání (11. 12. 2018):

1.) Účast byla opravdu překvapující, zasedací místnost v historii zastupitelstva prý nebyla tak naplněná jako v úterý 11. 12. 2018 (odhadem 45 - 50 přítomných), což nás mile překvapilo a znamená to jediné - občané se chtějí o tomto tématu bavit a o diskuzi rozhodně zájem je.
2.) Celkově byla zachována skvělá úroveň diskuze (až na výjimečné momenty), názory jsou pochopitelně různorodé z mnoha úhlů pohledu, což svědčí o dobré situaci v naší občanské společnosti, lidé se nebojí říct svůj názor a stát si za tím.
3.) Kromě občanů a zastupitelů se k problematice mohli vyjádřit 2 nezávislí odborníci pan Jiří Roubík a pan Tomáš Tužín, oba ukázali svůj pohled na věc s naprostou odborností a je možné, že s nimi vedení obce naváže spolupráci, děkujeme za jejich účast a vyjádření.
4.) Jediným opodstatněným argumentem pro asfaltovou náves je fakt, že žulová cesta způsobuje o něco vyšší hluk lidem, kteří bydlí u silnice, zvláště v místech u mostu, kde dochází k přechodu z žuly na asfalt. Zde se jedná o velmi subjektivní (osobní) pohled, který jsme schopni férově vyhodnotit pouze obecním referendem.
5.) Nutno dodat, že současný stav dlážděné vozovky je v některých místech nerovný a poškozený, ale prosím vezměme v potaz, že je tato silnice stará 80 let a kromě pár úprav se ji nevěnovala žádná větší pozornost.
6.) Pro upřesnění je dlážděný úsek dlouhý 420 m místo zmiňovaných 300 m, dále jsme se dozvěděli, že se oficiálně dle projektu nejedná o "náves" ale o "průtah obcí", to však neznamená, že to snižuje hodnotu centra obce!
7.) Pro pobavení: naše iniciativa byla obviněna, že prý retušujeme a upravujeme záměrně fotografie z moravičanské návsi, aby náves vypadala lépe a maskujeme díry v silnici, s dotyčným chceme soukromě jednat a vyvést jej z tohoto nesmyslného tvrzení.

VEŘEJNÁ DEBATA: Zvláštní veřejnou debatu budeme muset uspořádat ve vlastní režii, v závislosti na konání obecního referenda v roce 2019, neboť ze strany vedení obce není zájem o organizování takovéto akce pro občany.

VYJEDNÁVÁNÍ: V následujícím období leden-duben 2019 budeme řešit provedení rekonstrukce moravičanské návsi. Naši občanskou iniciativu a zájmy zachování dlážděné návsi zastupují tito občané Moravičan: 

  1. Martin Hohn
  2. Michal Kvapil, MA

  3. Tomáš Adamec

  4. Ing. Jaroslav Kunstfeld ml., Ph.D.

  5. Ing. Irena Šinclová

  6. Helena Homoláková

  7. Aleš Weidinger

  8. Bc. Jiří Plaňava

Z řad zastupitelstva obce nás podporují tito zastupitelé:

  1. Jiří Hroch

O dalších krocích budeme informovat.

Popis situace

Moravičanská náves je součástí hlavního průtahu obce, jedná se o silnici 4441 Mohelnice - Řimice (Bílá Lhota). Dlážděný povrch vozovky se nachází v samém centrum obce a jedná se o úsek o dlouhý 420 m. Oba jízdní pruhy jsou ručně dlážděny žulovými kostkami a ohraničeny o výrazně většími žulovými kvádry. Okraje vozovky tvoří skládaný lámaný kámen. Celý úsek vozovky je vyspádován od středu ke krajnicím. 

Cesta byla dlážděna v roce 1939, takže stopu na ní zanechala i 2. světová válka, kdy se návsí proháněli německé a později ruské tanky. Ani s komunistickým režimem a jeho necitlivými zásahy, nedošlo ke znehodnocení a předělání cesty. V novém tisíciletí se přes náves proháněla těžká stavební technika (2007-09), protože se revitalizoval železniční koridor Česká Třebová - Olomouc - Přerov. Dlážděná vozovka opět obstála na rozdíl od okolních asfaltových cest, které byly těžkou stavební technikou naprosto zničeny. Tato cesta toho pamatuje opravdu mnoho a zajímavostí je, že během své existence nedošlo k žádné větší rekonstrukci. Vždy se opravilo pár prohlubní a několik chybějících kostek. Největším objektem, který se přes náves projel byl "slavný" moravičanský obloukový most z roku 1888, který byl v roce 2009 přestěhován do Muzea silnic a dálnic ve Vikýřovicích u Šumperka.

V současnosti je vlastníkem komunikace Správa silnic Olomouckého kraje a v přípravě je rekonstrukce silnice 4441 (Mohelnice - Moravičany - Doubravice) v několika etapách. 

Vnímáme důležitost zachování tohoto historického prvku v naší obci a proto budeme se snažit udělat vše pro záchranu tohoto 420m úseku s použitím přírodního materiálu tj. žulových kostek jakožto povrchu silnice. 

Nestavíme se tedy proti plánované rekonstrukci, ale žádáme zachování dlážděného povrchu návsi.

Souhlasíme s naplánovanou rekonstrukcí návsi v Moravičanech, ovšem přejeme si zachování dlážděné vozovky a nelíbí se nám, že by se takhle necitlivě mělo zacházet s odkazem našich předků a jejich kvalitní ruční prací.


Tisková zpráva 2019

Moravičany - V říjnu 2018 vznikla neoficiální iniciativa občanů obce Moravičany (Olomoucký kraj) s cílem probudit diskuzi nad plánovou rekonstrukcí centra obce (žulová náves) v rámci celkové rekonstrukce krajské silnice - průtah obcí Moravičany III/4441 a III/4442. Vlastníkem a investorem komunikace je Správa silnic Olomouckého kraje (SSOK).

Obec Moravičany podala v rámci územního plánu požadavek pro asfaltový povrch centra obce, které je v současnosti dlážděno žulovými kostkami o délce 420 metrů. Žulová část silnice se zachovala z let 1937-39 v téměř nezměněné podobě a v posledních desetiletích se této komunikaci nevěnovala žádná péče ani oprava. Současný stav vozovky je značně poškozený, tudíž je nutná rekonstrukce.

Souhlasíme s územním plánem, který je k dispozici na webu obce www.obec-moravicany.cz. A také s následnou rekonstrukcí, ovšem požadujeme návrat žulové dlažby zpět do komunikace pomocí současné stavební technologie. Bude-li to reálné, tak použít nejlépe stejný žulový materiál. V případě nereálnosti tohoto provedení, přistoupit k položení nového kamenného materiálu v rámci této stavby. Další argumenty jsou zveřejněny na našem webu: www.zachovatnaves.webnode.cz

Vyzdvihujeme hodnotu této moravičanské návsi po stránce architektonické, urbanistické, historické a kulturní, neboť se jedná a poměrně vzácný zachovalý ráz hanácké návsi v severní části Hané. Jde nám o kvalitní provedení rekonstrukce centra obce, neboť nám záleží na obci, ve které žijeme. Iniciativa má v Moravičanech nezanedbatelnou podporu. Provedli jsme několik orientačních průzkumů, komunikujeme s občany a v následujícím období bude jednat 7 našich zástupců společně s dalšími 7 zástupci z řad občanů, kteří podporují asfaltovou verzi návsi s vedením obce, vedením kraje a stavebními odborníky. Zde budeme projednávat možnosti provedení této stavby. Chceme, aby se v obci uskutečnilo obecní referendum, které by bylo závazné pro vedení obce při schvalování stavebního povolení pro tuto stavbu. Považujeme to za jediné férové řešení z hlediska různosti názorů.

Tomáš Adamec

zástupce a zakladatel Občanské iniciativy Zachovat náves v Moravičanech


Tisková zpráva 2018

Moravičany - Do dnešních dnů se v několika málo obcích dochovaly dlážděné návsi, ale stále jich velkým tempem ubývá. V mojí rodné obci Moravičany na Olomoucku se zachovala přímo ukázková náves typická pro moravské - hanácké stavitelství včetně dlážděné silnice. Jedná se o velmi cenný urbanistický komplex, který se stal vzácností v rámci České republiky. V současné době se plánuje rekonstrukce této návsi, která však nepočítá se zachování dlážděné silnice a záměrem je nahradit povrch asfaltem.

Založil jsem občanskou iniciativu Zachovat náves v Moravičanech, protože s mnoha dalšími občany Moravičan nesouhlasím s tímto záměrem. Jsem přesvědčen, že moravičanská náves si zaslouží citlivou rekonstrukci s odkazem na kvalitní ruční práci našich předků. Spolupracuji s řadou odborníků i laiků v oblastech architektury, urbanismu, stavitelství, dopravy, cestovního ruchu, památkové péče, ekologie a udržitelného rozvoje venkova a společně se shodujeme, že je nutné zachovat tento historický ráz naší návsi. Mezi občany obce se podílím na veřejných průzkumech a s iniciativou pro zachování návsi souhlasí výrazná většina obyvatel, včetně těch, kteří bydlí přímo na návsi.

Mým cílem je rozvinout veřejnou debatu nad tímto tématem, které má mnohem větší přesah, než hranice jedné obce. Věřím, že zástupci Obce Moravičany a Olomoucké kraje (Správy silnic), se zamyslí nad touto diskuzí a upřednostní požadavky většiny místních obyvatel a doporučení odborníků oproti svým vlastním zájmům a nedají tak dopustit, aby došlo k nenávratnému poškození tohoto historického odkazu.

Tomáš Adamec, student a zakladatel Občanské iniciativy Zachovat náves v Moravičanech



Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky